21 sierpnia 2019


Lexus Polska, w ramach Lexus Technology Tour, udostępnił dziennikarzom do jazd testowych swoje najnowsze konstrukcje. Dla mnie najbardziej ekscytujący był SUV RX450h. Trasa testu prowadziła z poznańskiego salonu japońskiej marki do toru testowego firmy Test and Training w Bednarach, nieopodal Pobiedzisk.

Ryszard Romanowski

Pamiętam jak przed laty jechałem pociągiem niemal 500 km aby choć kilka minut pojeździć pierwszą na rynku polskim hybrydą: Toyotą Prius. Pamiętam bezszmerową pracę silnika, doskonałe przyśpieszenie i ekran, który głównie absorbował moją uwagę. Usiłowałem myślami nadążyć za przełączaniem się napędów z elektrycznego na spalinowy. Oczywiście nie miałem żadnych szans na sukces w rywalizacji z komputerem. Napędy przełączały się zgodnie z potrzebami samochodu lecz ekran ciągle przyciągał jak magnes. W Lexusie zamontowano potężny wyświetlacz dotykowy, na którym nie ma opcji napędów. To czy jedziemy na prądzie czy benzynie, czy na wszystkim naraz, pokazuje ogromny zegar umieszczony w miejscu, gdzie w dobrym aucie spalinowym znajduje się obrotomierz.

2010-lexus-rx-450h-official-22

Odpadł więc psychologiczny efekt hybrydy i można było skoncentrować się wyłącznie na jeździe. Zresztą warunki na polskich drogach nie pozwalają na kontemplację tablicy rozdzielczej. Funkcjami auta steruje się czymś w rodzaju komputerowej myszki, którą można opanować po kilku sekundach, w przeciwieństwie do joysticka stosowanego w BMW. Samochód „wie”, że do niego wsiadamy. Wystarczy nacisnąć przycisk start aby kontrolki pokazały gotowość do jazdy. Nadal – żadnego dźwięku. Przy dynamicznym dodaniu gazu po chwili słychać miły odgłos silnika spalinowego. Jednostka to nie byle jaka.

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 10 (25) październik 2009

Czytaj także:

Szesnaście cylindrów prosto z Detroit Szesnaście cylindrów prosto z Detroit
Jedną z sensacji trwających od 16 do 20 lutego Miami Boat Show był prototypowy szesnastocylindrowy...
Recyrkulacja spalin Recyrkulacja spalin
EGR (Exhaust Gas Recirculation) to wprowadzanie do cylindrów silnika pewnej ilości spalin wraz ze świeżym...
Tłumiki, strumienice,  układy wydechowe… Tłumiki, strumienice, układy wydechowe…
Przez wiele dziesięcioleci rozwoju motoryzacji tematyka układów wydechowych była rzadko poruszana w ...
Przyszłość silników spalinowych i elektrycznych Przyszłość silników spalinowych i elektrycznych
Podczas kolejnych wystaw samochodowych prezentowane są różne koncepcje układów napędowych. Oczekuje si...