20 kwietnia 2024


Firma Colortrac dostarcza wysokiej jakości skanery wielkoformatowe i rozwiązania do kopiowania kolorowych i czarno-białych aplikacji dla klientów zajmujacych się: architekturą, budownictwem, elektronicznym zarządzaniem dokumentacją, elektronicznym  przetwarzaniem dokumentów, inżynierią (CAD/CAM/CAE), systemami informacji geograficznej (GIS), reprodukcją i reprografią.

Marcin Kaliński

Kupując skaner Colortrac otrzymujemy urządzenie fabrycznie przygotowane do pracy jako model „e” (Express color), tyle że parametry wersji „e” są zablokowane. Upgrade skanera do wyższego modelu (wersji) odbywa się w sposób elektroniczny - plik aktywujący zablokowane parametry skanera, wysyłany jest e-mailem. Dzięki temu możemy kupić skaner niższego modelu – „m” (monochromatyczny), lub „c” (color) i w przyszłości wykupić rozszerzenie do wyższego modelu. Wszystkie skanery są wyposażone w źródło światła LED, dzięki czemu nie potrzebują nagrzewania i są gotowe do pracy zaraz po ich włączeniu. Urządzenia wymagają minimalnej obsługi i kalibracji, co przekłada się na niskie koszty utrzymania. Oprogramowanie narzędziowe dołączone do skanera pomaga utrzymać go w jak najlepszej „kondycji” oraz zapewnia dostęp do uaktualnień firmware-u i sterowników.
Skanery Colortrac standardowo wyposażone są w program do skanowania SmartLF. Jest to bardzo prosta aplikacja, która pozwala natychmiastowa obsługę skanera nawet przez osobę, która nigdy wcześniej nie obsługiwała urządzenia. W miarę wzrostu potrzeb można dodatkowo wyposażyć skaner w zaawansowane programy do skanowania: ScanWorks lub CopySmart.
Wszystkie skanery pracują na podobnej zasadzie – dostarczane światło odbija się od dokumentu, dalej wędruje do optycznych elementów skanera, które analizują obraz i zamieniają go na postać elektroniczną. Różnica, jaka występuje pomiędzy skanerami dostępnymi na rynku sprowadza się głównie do rodzaju zastosowanych w nich optyki lub inaczej mówiąc do technologii skanowania, jaka została w nich wykorzystana.
Poniżej przedstawiamy krótką charakterystykę dwóch najbardziej popularnych technologii wykorzystywanych w skanerach wielkoformatowych: CIS i CCD.

Technologia CIS
Głównym elementem tej technologii jest czujnik CIS (Contact Image Sensor). Jest to zintegrowany moduł, na który składają się: system oświetlenia, system optyczny i system czułości wiązki światła – wszystko w jednym elemencie.
System optyczny stanowi zestaw soczewek który przenosi światło bezpośrednio z powierzchni skanowanego dokumentu na krzemową powierzchnię czujnika. System optyczny działa w skali 1:1, co oznacza, że podczas skanowania nie ma redukcji lub powiększania obrazu. Dzięki temu, w wyniku skanowania uzyskujemy obraz o wysokiej dokładności geometrycznej. Bezpośrednie przechwytywanie światła (bez pośrednictwa rozbudowanego systemu luster i optyki, tak jak to ma miejsce w skanerach CCD) pozwala również uzyskać obrazy o wysokiej ostrości.

technologia-CIS

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 4 (31) kwiecień 2010