21 października 2021Drodzy Czytelnicy,

Dziś pytanie - dziś odpowiedź. Był taki program telewizyjny, którego tytuł miał znamionować rozwój mediów elektronicznych (jakaż operatywność!). To jednak trochę za mało, jak na obecne czasy. Dziś pomysł (i wirtualny projekt) – dziś produkt – to jest hasło na teraz. Jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, niemal natychmiast.  A pomocne w tym mają być techniki szybkiego prototypowania i wytwarzania, o których w tym wydaniu piszemy w naszym raporcie. I chociaż odpowiedzialne za to szybkie produkowanie drukarki 3D jeszcze pozostają zbyt drogie, jak na domowy użytek, to już wkrótce i one zagoszczą na biurkach, w prywatnych mieszkaniach.
Technika rozwija się w błyskawicznym tempie, ale reszta dziedzin życia za tym rozwojem nie nadąża. Wręcz przeciwnie, zdaje się zwijać, cofać. Proszę zauważyć – coraz lepsze, wytrzymalsze więzi „międzymateriałowe” (o technikach łączenia piszemy w dziale Technologie), a coraz słabsze i ułomne stają się więzi międzyludzkie. Na szczęście są jeszcze tacy, dla których hasło „w pracy najważniejsi są ludzie” nie jest pustym frazesem. Mówi m.in. o tym p. Zbysław Szwaj (w dziale Polskie Projekty) – konstruktor słynnego już polskiego roadstera. I choć ten artykuł nie jest zbyt obszerny, to możemy zapewnić, że do tematu będziemy wracać, i to już niedługo.
Wielu narzeka dziś na kryzys. Dokoła coraz częściej rozlegają się głosy o nadchodzących trudnych czasach. Wychodząc jednak z założenia, że skoro maszynom, materiałom i połączeniom – w celu ich udoskonalenia – nakłada się większe obciążenia – zwiększając wobec nich wymagania, to i my może wyjdziemy z trudniejszych chwil umocnieni. Grunt to przejść zwycięsko te testy zmęczeniowe.

Życzymy tego i sobie i Państwu, zapraszając jednocześnie do lektury pierwszego, tegorocznego wydania Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich.


Przemysław Zbierski