25 lipca 2024Drodzy Czytelnicy,


Kiedyś, jak uczono jeszcze w latach 70-tych, październik był miesiącem oszczędności. W szkołach promowano intensywnie szkolne kasy oszczędności, w tzw. przestrzeni publicznej jeszcze bardziej widoczny był bank PKO. Co prawda dziś, w bankach, promuje się zaciąganie kredytów, a nie oszczędzanie, ale to wcale nie znaczy, że oszczędzanie odeszło w przeszłość. Wręcz przeciwnie.
Dzisiaj niemal wszyscy starają się oszczędzać prawie na wszystkim i to nie przez jeden tylko miesiąc, jak kiedyś, ale przez cały rok. Oczywiście dotyczy to jak najbardziej sfery przemysłowej i produkcyjnej. A więc oszczędność na materiałach, oszczędność energii, paliwa, oszczędność w zużyciu narzędzi, wreszcie oszczędność ruchów, zajmowanej powierzchni – i co najważniejsze – czasu. Co do tego nie ma wątpliwości: czas jest dzisiaj dla wszystkich najcenniejszy, stąd najbardziej liczą się teraz projekty i konstrukcje mające na celu oszczędność czasu (i pracownika, i użytkownika, i konsumenta). I tak się wszyscy zaangażowaliśmy w tę globalną działalność dla poszukiwania coraz większych oszczędności czasu (na różnych polach), że sami nie mamy go już w ogóle. Ten czas przestał się liczyć. Liczy się już tylko ta działalność. „Cały swój czas poświęciłem na działania mające na celu jak największą oszczędność czasu” - prawda, że brzmi ciekawie?

Tematyka tego numeru Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich także trochę pod znakiem oszczędności; w artykule o obrabiarkach CNC (Raport) nieco więcej o energooszczędności maszyn, metoda DOE (dział: MES) przedstawia możliwości zaoszczędzenia czasu przy poszukiwaniu odpowiednich rozwiązań projektowych, drukarka 3D uPrint (opisywana w dziale Sprzęt) to urządzenie najmniejsze i najtańsze na rynku, itd. Chociaż materiał o najnowszym modelu Ferrari (w dziale Rozwiązania) to chyba tak, dla przeciwwagi.
A o tym, że można zabiegać i o oszczędności, i o coś więcej, piszemy w artykule o potomku polskich emigrantów, inżynierze Janie Kopczyńskim (w dziale Historia). Jest to pierwsza publikacja w Polsce dotycząca tej wyjątkowej postaci.

Życzę miłej lektury -

Przemysław Zbierski