21 czerwca 2024


Latem tego roku rusza projekt badawczy mający na celu wprowadzenie bezzałogowych autobusów do komunikacji miejskiej w Wiedniu. Środki finansowe na rozwój projektu, który ma zwiększyć wydajność oraz niezawodność działania pojazdów bezzałogowych, pochodzą z austriackiego Ministerstwa Transportu. Bezzałogowe autobusy mają od 2019 r. kursować na liniach miejskich w nowej dzielnicy Wiednia, Seestadt Aspern.

bezzalogowe autobusy

Na pierwszej, w pełni automatycznej trasie kursować ma mały autobus produkcji francuskiej – Navya Arma. Oferuje on miejsce dla maksymalnie jedenastu pasażerów, a napędzany jest silnikiem elektrycznym. Już dzisiaj testowany jest na różnych trasach próbnych.
Seestadt Aspern to najmłodsza dzielnica Wiednia wybudowana na północnym wschodzie miasta i pierwszy zakrojony na tak dużą skalę projekt urbanistyczny opierający się na ideach tzw. smart city. Powstające tam budynki, takie jak np. pierwszy na świecie drewniany wieżowiec, mają wykorzystywać najnowsze technologie i odnawialne źródła energii. Autobusy bezzałogowe mają być częścią tego eksperymentu.

źródła: Eurocomm-PR, CP PAP