Elastyczna membrana o powierzchni pokrytej mikrowłóknami, przy wykorzystaniu zmian ciśnienia umożliwia podnoszenie przedmiotów nawet o bardzo zakrzywionej powierzchni.
Badacze z Instytutu Systemów Inteligentnych Maxa Planca w Stuttgarcie opracowali membranę inspirowaną stopą gekona, w odpowiedzi na zapotrzebowanie w sektorze robotyki na chwytak przystosowany do przenoszenia elementów o złożonych kształtach. Mikrowłókna, zapewniające przyczepność membrany, zostały umieszczone na elastycznej i miękkiej powierzchni, która dostosowuje się do różnych kształtów. Układ ciśnieniowy umożliwia przezwyciężenie koncentracji obciążenia na krawędziach i w ten sposób pozwala osiągnąć czternaście razy większą przyczepność. Reaguje także na odkształcenia powierzchni, uniemożliwiając oderwanie się przedmiotu podczas transportu.
Podczas testów, chwytak wielkości małej monety sprawdził się w transporcie różnorodnych przedmiotów, m.in. szklanej fiolki o kulistym kształcie, wypełnionej cieczą o masie 300 g, a także filiżanek, pomidorów i torebek foliowych. Dalsze badania mają na celu umożliwienie przenoszenia przedmiotów nawet o bardzo chropowatej powierzchni.