23 maja 2024


Papier, na którym można drukować kolorowe obrazy, a następnie je wymazywać, opracowano na uniwersytetach RICE i koreańskim Yonsei. Zauważono, że w przeciwieństwie do tradycyjnych barwników, które pochłaniają wszystkie kolory oprócz tego, widocznego dla oka, kopolimery blokowe działają zupełnie inaczej, wykorzystując załamania światła.

N3 wielokrotny druk na tym samym papierze
Te kolory strukturalne zostały wydrukowane na tym samym kawałku papieru, powleczonym kopolimerami przez aplikację nadsiarczanu amonu. Podano etanol dla pogrubienia kopolimeru, co spowodowało zaczerwienienie materiału. Bromowodór został użyty do zneutralizowania rozpuszczalników i odtworzenia czystego papieru do ponownego zadrukowania.

Opracowano przeźroczysty, bezbarwny „barwnik”, oparty na wodzie i nadsiarczanie amonu APS. Drukuje się na papierze powleczonym kopolimerami. Druki usuwa się z użyciem bromowodoru HBr. Jak mówią twórcy rozwiązania – następuje reset papieru. Jakość druku nie ustępuje jakości wydruków atramentowej drukarki biurowej. Zwykłą drukarkę atramentową można łatwo dostosować do tego procesu. Zamiast zestawu tuszy występuje tylko jeden barwnik. Na razie słabą stroną rozwiązania jest szybkie parowanie etanolu używanego w procesie druku. Badane są inne rozpuszczalniki.
Technologia jest bardzo obiecująca, bo nadaje się nie tylko do wykorzystania do druku na papierze. Wystarczy wyobrazić sobie różne przedmioty, a nawet samochody, których kolor można „zresetować” i zmienić na inny.

www.rice.edu