19 czerwca 2024


Szkło jest materiałem niezbędnym w wielu konstrukcjach. Należy do materiałów, które od dziesięcioleci nie przeszły większej ewolucji. Zespoły naukowców, prowadzące niemal równocześnie w różnych ośrodkach uniwersyteckich badania nad szkłem i jego wykorzystaniem, postanowiły to zmienić.

przezroczyste ogniwa sloneczne

Zespół kierowany przez prof. Johansena Crosby z Michigan State University opracował przeźroczysty materiał, który można programować, aby odbierał wyłącznie niewidzialne światło ultrafioletowe lub bliskie podczerwieni, i wykorzystywał je do produkcji prądu. Przeźroczysty luminescencyjny koncentrator słoneczny naniesiony na szyby nie zasłania widoku z okna, a przy tym generuje prąd. Opracowany system ma na razie sprawność 5-procentową ale połączony z panelami dachowymi, których sprawność wynosi obecnie od 15 do 18%, pozwoli niektórym domom osiągnąć samowystarczalność energetyczną. W skali USA może zmniejszyć zapotrzebowanie na energię dostarczaną z elektrowni o 40%.
Zespoły z uniwersytetów Waseda i Tama opracowały szkło idealnie nadające się na szyby do samochodów i samolotów. Jego zaletą jest to, że potrafi zmieniać kolor w wybranym miejscu szyby np. w zależności od położenia słońca. Dotąd używane szyby chromatyczne przyciemniają się na całej powierzchni. Nowe rozwiązanie wykorzystuje polimery elektrochromowe pozwalające na uzyskanie ostrego obrazu nawet w zaciemnionych miejscach.

msu.edu
www.nims.go.jp/eng