24 maja 2024


Podczas tegorocznego Farnborough International Airshow Rolls-Royce zaprezentował koncepcję samolotu EVTOL (ang. electric vertical take-off and landing) z napędem hybrydowym.

evtol

Koncepcja zakłada wykorzystanie turbiny gazowej M250 jako generatora energii elektrycznej na potrzeby silników elektrycznych, napędzających sześć śmigieł, z których cztery, umieszczone na obrotowych skrzydłach, będą wykorzystywane w fazie wznoszenia, a pozostałe dwa, ulokowane w tylnej części samolotu, będą napędzać samolot w fazie lotu poziomego. Obrotowe skrzydła mają ułatwić konwersję z trybu wznoszenia do lotu poziomego. W fazie startu i lądowania skrzydła będą ułożone pionowo, ze śmigłami skierowanymi ku górze, a podczas przelotu będą obracane o 90°, do pozycji poziomej. Maszyna ma mieć zasięg 800 km i prędkość przelotową 400 km/h. Dodatkowo będzie wyposażona w akumulatory, zapewniające dodatkową energię przy starcie i w sytuacji awaryjnej. W kabinie zmieści się do pięciu osób.

Zdaniem producenta, pierwszy samolot EVTOL może wznieść się w powietrze za ok. 2 lata. Konstrukcja może znaleźć zastosowanie w zakresie logistyki, transportu publicznego i prywatnego, a także może zostać wykorzystana do celów wojskowych. Będzie mogła operować w oparciu o istniejącą infrastrukturę lotniczą, m in. lotniska i heliporty.


Źródło: Rolls-Royce