Na tragach Formnext, odbywających się w dniach 13-16 listopada we Frankfurcie nad Menem, niemiecka firma EOS, specjalizująca się w rozwiązaniach przyrostowych, zaprezentowała nową technologię druku 3D z materiałów polimerowych, określoną jako LaserProFusion.
Wykorzystując doświadczenia w badaniu reakcji sproszkowanego materiału z laserem, inżynierowie EOS opracowali precyzyjną i wydajną alternatywę dla dostępnych obecnie rozwiązań przyrostowych, która w kreślonych zastosowaniach będzie mogła zastąpić także procesy formowania wtryskowego.
W odróżnieniu od dotychczasowych urządzeń, opartych o pojedynczy laser molekularny, poruszający się po całym obszarze przestrzeni roboczej, metoda LaserProFusion wykorzystuje nawet do miliona laserów półprzewodnikowych, o łącznej mocy do 5 kW. Urządzenie pracuje w trybie warstwowym, przy czym, w ramach każdej warstwy aktywowane są jedynie te lasery, które odpowiadają danym z modelu CAD, z dokładnością co do piksela. W obrębie przestrzeni roboczej można uzyskać więcej niż jeden produkt. Takie rozwiązanie, niezależnie od ilości detali i stopnia skomplikowania, pozwala ograniczyć ekspozycję materiału na działanie lasera do minimum, co skutkuje oszczędnością energii i wzrostem dokładności. Dzięki możliwości precyzyjnej produkcji seryjnej metoda LaserProFusion może okazać się ciekawą propozycją zarówno dla użytkowników drukarek 3D, jak i form wtryskowych.