24 kwietnia 2024


Zespół specjalistów w dziedzinie inżynierii materiałowej, mechanicznej i procesowej z Politechniki Federalnej w Zurychu, opracował technikę wytwarzania przyrostowego, umożliwiającą druk mikroelementów z dwóch rodzajów metalu jednocześnie, w rozdzielczości rzędu 250 nanometrów.

2 3dprintingof

W procesie ich autorstwa, za pomocą specjalnej anody, z powierzchni metalicznego surowca uwalniane są jony, które następnie są natryskiwane przez dyszę na powierzchnię wytwarzanego elementu, gdzie wytracają ładunek i tworzą strukturę metaliczną, o gęstości porównywalnej do elementów produkowanych konwencjonalnymi metodami elektrochemicznymi i dobrej przewodności elektrycznej.
Na potrzeby uzyskania lokalnie niestandardowych właściwości materiałowych, możliwe jest zamontowanie w dyszy drugiej anody i natryskiwanie jednocześnie jonów dwóch metali. Tym sposobem udało się wydrukować mikroelement w kształcie kolumny, o szerokości 250 nanometrów, wykonanej z naprzemiennych sekcji z miedzi i srebra. Wydajność takiego procesu wynosi 10 wokseli na sekundę, co sprawia, że jest to wydajna metoda produkcji metamateriałów, układów scalonych czy sensorów.

ethz.ch