24 maja 2024

 

Nowy silnik badawczy

Naukowcy Oak Ridge National Laboratory zbudowali silnik badawczy służący do badania zmian w nowo opracowywanych stopach, używanych w środowiskach wysokotemperaturowych. Dzięki temu urządzeniu badania można prowadzić w realistycznych warunkach.

Silnik zbudowano do pracy w linii wiązki neutronów. Analizę prowadzi się metodą dyfrakcji neutronów przy użyciu dyfraktometru VULCAN. Wielką zaletą jest to, że metoda jest nieniszcząca. Wykorzystano w niej właściwość przenikania neutronów przez metale. Silnik badawczy jest typową, najpowszechniej używaną w motoryzacji jednostką. Zbudowany w Oak Ridge silnik badawczy ma cztery cylindry i dwa litry pojemności skokowej.

Nowa konstrukcja pozwala uniknąć tradycyjnych wielodniowych testów nowych silników. Dostarcza informacji o zmianach (nawet w strukturze atomowej) i o użytych, nowo zaprojektowanych materiałach, określając ich właściwości i trwałość. Może to mieć ogromny wpływ na koszty wprowadzania nowych rozwiązań w przemyśle motoryzacyjnym i lotniczym.

ornl.gov

 

 

Czytaj także: