25 czerwca 2024

 

WEVC3

Firma Watt Electric Vehicle Company z Wielkiej Brytanii zaprezentowała sportowy samochód elektryczny własnej produkcji – WEVC Coupé. Auto łączy w sobie klasyczny styl, nawiązujący do lat pięćdziesiątych i legendarnego modelu Porsche 356 z nowoczesną techniką, stojącą za płytą podłogową PACES (z ang. Passenger And Commercial EV Skateboard).

Opracowana przez WEVC płyta PACES wykorzystuje baterię jako element nośny, co przyczynia się do obniżenia masy konstrukcji. W jej budowie zrezygnowano także z odlewanych węzłów łączących elementy strukturalne. Płytę zbudowano w oparciu o prefabrykowane panele aluminiowe, które można dobierać i łączyć w różnych konfiguracjach, bez potrzeby stosowania kosztownych przyrządów i mocowań. Umożliwia to budowę pojazdów w niewielkich seriach, bez obawy o wysokie koszty oprzyrządowania produkcyjnego. Platformę PACES można dostosować do różnych pojazdów, od małych aut sportowych po wieloosobowe busy.

paces

WEVC Coupé napędzany jest pojedynczym, zamontowanym centralnie silnikiem elektrycznym o mocy znamionowej 161 KM, z przeniesieniem napędu na tylą oś. Bateria o pojemności 40 kWh wystarcza na przejechanie 370 km. Przy masie poniżej 1000 kg rozdzielonej po równo między osie samochód niewątpliwie dostarcza sportowych emocji – od zera do 100 km/h rozpędza w niecałe 5 sekund.

WEVC

Prototypowy egzemplarz przechodzi różne badania i testy już od 10 miesięcy. Doświadczenia zebrane podczas eksploatacji testowego Coupé dostarczyły inżynierom WEVC danych potrzebnych do przygotowania finalnej konfiguracji modelu produkcyjnego. Pierwsza, demonstracyjna seria 21 egzemplarzy ma wyjechać z bram kornwalijskiej fabryki już w przyszłym roku.

wattelectricvehicles.com