23 czerwca 2024

 

metl2

Amerykańska firma SMART Tire zaprezentowała opony rowerowe o metalowej, ażurowej konstrukcji, wykorzystującej technologię pamięci kształtu SMA (shape memory alloys). To pierwsze komercyjne zastosowanie tej technologii, opracowanej przez NASA z myślą o produkcji opon łazików księżycowych i marsjańskich. Opony noszą nazwę METL i zostały wykonane ze stopu tytanu i niklu NiTinol+, cechującego się dużą wytrzymałością, odpornością na korozję i elastycznością.

Opony są elastyczne niczym z gumy i wytrzymałe – jak na tytan przystało. Zastosowany materiał wytrzymuje nawet trzydziestokrotnie większe odkształcenia od konwencjonalnych stopów, bez problemu powracając do pierwotnego kształtu. Zdaniem producenta, zaletą technologii SMA jest możliwość precyzyjnej kontroli sztywności jako funkcji odkształcenia, co zapewnia znakomite rezultaty w tłumieniu zróżnicowanych wstrząsów.

metl1

Docelowo opony METL mają być pokryte gumową powłoką z bieżnikiem zapewniającym przyczepność. W miarę zużycia gumy, możliwe będzie bieżnikowanie na nowo lub wymiana całej powłoki. Sam rdzeń opony jest na tyle wytrzymały, że nie przewiduje się potrzeby jego wymiany.

smarttirecompany.com