24 czerwca 2024

 

weeder

Amerykańska firma Carbon Robotics zaprezentowała autonomiczny robot pielący Weeder na podwoziu kołowym. Jest to zintegrowana, automatyczna platforma, łącząca najnowsze osiągnięcia w dziedzinie systemów wizji komputerowej i tzw. rolnictwa precyzyjnego z nowoczesnymi rozwiązaniami w zakresie robotyki i pojazdów autonomicznych.

Układ napędowy platformy składa się z silnika wysokoprężnego Cummins QSF2.8 o mocy 74 KM i kół z napędem hydraulicznym. Weeder porusza się autonomicznie po polu, z zaprogramowanymi algorytmami wykorzystującymi nawigację satelitarną GPS, lidar oraz systemy wizyjne, które umożliwiają precyzyjne przemieszczanie się pomiędzy grządkami i samodzielne zawracanie w wyznaczonych strefach. Pod spodem platformy umieszczono osiem modułów pielących i dwanaście kamer wysokiej rozdzielczości. Systemy elektroniczne skanują uprawy znajdujące się bezpośrednio pod platformą i identyfikują chwasty, które następnie zostają precyzyjnie wypalone poprzez efektory w postaci laserów CO2 o mocy 150W. Takie rozwiązanie pozwala na usunięcie ponad 100 tys. chwastów w ciągu jednej godziny. Jest przy tym mniej inwazyjne od mechanicznych metod pielenia i bardziej ekologiczne od herbicydów.

weeder2

Platforma jest przystosowana do pracy zarówno w dzień, jak i w nocy. Zbiornik paliwa o pojemności blisko 300 litrów pozwala na obsługę do 80 tys. m2 na dobę. W przypadku większych areałów na roli może pracować równolegle więcej robotów. Zdaniem twórców, zastosowanie robota typu Weeder pozwala zredukować koszty uprawy i nakłady pracy, jednocześnie przyczyniając się do poprawy jakości upraw i wzrostu plonów.

carbonrobotics.com