19 maja 2024

 

News 4 Mikrorobot 700x350

Celem prof. Kaare Hartviga Jensena z duńskiego uniwersytetu technicznego DTU było ograniczenie konieczności zbiorów upraw w tradycyjny sposób, a następnie ich transportu i przetwarzania do produkcji biopaliw, farmaceutyków itp. Opracowana przez niego metoda ekstrakcji eliminuje również potrzebę stosowania procesów chemicznych i mechanicznych w celu uzyskania pożądanych substancji. Podczas tych procesów często odzyskiwane metabolity roślinne ulegają zanieczyszczeniom, których pozbywa się w kolejnych kosztownych procesach.

– Wszystkie substancje są produkowane i przechowywane w poszczególnych komórkach rośliny. Tam musisz się udać, jeśli chcesz uzyskać czysty materiał – stwierdził profesor.

Wszystko odbywa się za pomocą kamery mikroskopowej. Początkowe ręcznie zaznaczono piksele na obrazach ukazujących komórki, z których mikrorobot zbierze potrzebne substancje. Następnie informację przekazano do komputera, aby szukał podobnych komórek na innych obrazach. Zbudowany w ten sposób kombajn może samodzielnie zrobić zdjęcie, np. liścia, za pomocą kamery mikroskopowej, a następnie przepuścić je przez oprogramowanie i rozpoznać komórki potrzebne do zbiorów. Dalej z kolei może automatycznie ekstrahować chemikalia, za pomocą mikrorobota, podczas gdy reszta rośliny pozostaje nienaruszona. Dzięki temu rozwiązaniu możemy wydobywać cukier z drzew i wytwarzać biopaliwa bez ich uszkadzania.

Taki typ kombajnu może być używany na znacznie większą skalę niż ten, pokazany w laboratorium.

dtu.dk