26 czerwca 2024

 

News 8 MIT BMF

Firma Boston Micro Fabrication to start-up założony przez prof. Nicholasa Fanga z Massachusetts Institute of Technology, wykorzystujący metodę skupiania światła do budowy ultraprecyzyjnych drukarek. Wydruk nie odbiega jakością od metody wtryskowej. Urządzenia drukują milimetrowe elementy ze szczegółami w skali mikronowej.

Prof. Fang od ponad dwudziestu lat bada właściwości światła i sposoby wytwarzania mikroskopijnych elementów, na które zapotrzebowanie ciągle wzrasta. Bada cyfrowe przetwarzanie światła (DLP), wykorzystując błysk z projektora do utwardzania każdej z warstw drukowanego materiału. Wykorzystywana jest specjalna soczewka do skupiania rzutowanego światła w małych skalach.

– Przypomina to mikroskopy, tyle że my dostarczamy obraz cyfrowy, a nie jednolite światło – mówił profesor.

Technologię druku BMF nazwano mikostereolitografią projekcyjną. Firma na razie nie ma żadnych konkurentów. Jesienią ubiegłego roku Boston Micro Fabrication zaprezentował najnowszą wersję swojej drukarki microArch S 240, którą prof. Fang nazywa pierwszą i jedyną mikroprecyzyjną drukarką 3D zdolną do krótkoseryjnej produkcji przemysłowej.

news.mit.edu