24 czerwca 2024

 

chłodzenie bez prądu 1

Obniżanie temperatury w celu przechowywania żywności lub chłodzenia pomieszczeń jest problemem, szczególnie w krajach o gorącym klimacie. Urządzenia chłodnicze i klimatyzacyjne pochłaniają ogromne ilości energii, a utrzymanie niskich temperatur w miejscach gorących i pozbawionych prądu wydaje się niemożliwe.

Naukowcy z King Abdullah University of Science and Technology w Arabii Saudyjskiej znaleźli na to prosty sposób. Zbudowali system chłodzenia oparty na wychwytywaniu pasywnej energii słonecznej. Zauważyli, że pewne sole rozpuszczając się w wodzie pochłaniają duże ilości ciepła szybko ochładzając wodę. Gdy słońce ogrzeje roztwór i woda odparuje, sole wracają do pierwotnej postaci. Przebadano wiele rodzajów soli, o różnych możliwościach w zakresie pochłaniania ciepła w procesie rozpuszczania. Jedną z najlepszych soli do celów chłodniczych okazał się azotan amonu.

– Opracowaliśmy koncepcję konwersji i magazynowania energii słonecznej, aby zapewnić odpowiednie chłodzenie. System jest dwuetapowy – wyjaśnia dr Wenbin Wang.

News 6 Salt cooling system Moraru KAUST

System chłodzenia oparty na tej zasadzie może być używanyw niewielkich styropianowych  pojemnikach, również do chłodzenia pomieszczeń. Jak podkreślił naukowiec, to tanie rozwiązanie, niezasilane energią elektryczną może być cenne zarówno dla ubogich osób zamieszkujących odcięte od dostaw prądu obszary o klimacie gorącym, jak i dla właścicieli luksusowych bungalowów ulokowanych w podobnych miejscach.

Na marginesie można wspomnieć, że dawno temu gospodynie używały zwykłej soli kuchennej do obniżania temperatury lodu w tzw. lodowni.

kaust.edu.sa