18 kwietnia 2024

 

direct energy deposition druk3d

Naukowcy z rosyjskiego instytutu Skoltech (Skolkovo Institute of Science and Technology) użyli drukarki 3D do uzyskania metalowego elementu o kompozycji stopowej zmieniającej się w obrębie próbki. Choć do produkcji wykorzystano niemagnetyczne proszki metali, otrzymano stop o właściwościach magnetycznych.

Zdaniem badaczy, którzy opublikowali swoją metodę na łamach Journal of Materials Processing Technology, duży potencjał technologii przyrostowych wykorzystujących proszki metali wynika z możliwości doboru dedykowanych kompozycji proszkowych do konkretnych zastosowań. W tym przypadku użyto proszków dwóch stopów: brązalu i stali nierdzewnej 316, nie wykazujących właściwości magnetycznych. W obrębie próbki, wykonanej w technologii DED (directed energy deposition) skład kompozycji stopowej przechodzi od 100% brązalu, przez mieszaninę brązalu i stali nierdzewnej w stosunku 1:1, do 100% stali nierdzewnej. Podczas gdy na obu końcach próbka nie wykazuje właściwości magnetycznych, w środkowym segmencie jest magnesowalna.

Nowa metoda otrzymywania materiałów o właściwościach magnetycznych

To zjawisko można wytłumaczyć badając strukturę krystaliczną zastosowanych stopów. Wystąpienie właściwości magnetycznych jest związane ze zmianą mikrostruktury centrowanej ściennie obu materiałów bazowych w centrowaną przestrzennie strukturę kompozycji obu stopów, nadającą właściwości ferromagnetyczne.

Ze względu na łatwość uzyskania podobnych kompozycji stopowych, zmieniających się w obrębie danego elementu, przedstawiona metoda może znaleźć zastosowanie w produkcji np. komponentów silników elektrycznych czy transformatorów. Jest też możliwe uzyskanie zupełnie nowych kompozycji stopowych o nowych, unikalnych właściwościach.

skoltech.ru