22 kwietnia 2024

 

News 4 MIT Akumulator nawinęty na podwodnym dronie

W Massachusetts Institute of Technology opracowano akumulator litowo-jonowy mający postać elastycznego włókna.

Zespół kierowany przez Turala Khudireva, pracującego na co dzień na uniwersytecie singapurskim, prof. Jung Tae Lee z uniwersytetu Kyung Hee i Beniamina Grena z Apple, zaprezentował 140-metrowe włókno będące elastycznym akumulatorem, który można tkać i umieszczać w tekstyliach, np. w odzieży, drukować w struktury 3D, jak również stosować do budowy nośnych elementów konstrukcyjnych.

Wcześniej naukowcy zbudowali podobne włókna zawierające różne elementy elektroniczne, np. diody LED czy fotoczujniki. Wymagały one jednak oddzielnego zasilania. Elastyczny akumulator jest uzupełnieniem poprzednich wynalazków. Jeden z komentatorów prezentacji stwierdził, że w ostatnich latach tak skoncentrowano się na magazynowaniu energii w elektrowniach i samochodach elektrycznych, że zaniedbano urządzenia o niskim poborze energii, takie jak np. telefony. Elastyczne włókna pełniące rolę akumulatora mogą zmienić zasilanie wielu małych urządzeń.

W akumulatorze zastosowano tzw. żele akumulatorowe i standardowe ciągnienie włókien z rozgrzanego walca. Warstwa litu znajduje się wewnątrz włókna. Jest ono wodo- i ognioodporne. Może również mieć dowolną długość, nawet kilku kilometrów. Prezentowany 140-metrowy odcinek ma pojemność 123 miliamperogodzin.

news.mit.edu