23 czerwca 2024

 

News 6 Jie Yin gripper yolk ncsu

Inżynierowie z North Carolina State University zademonstrowali bardzo precyzyjne chwytaki dla robotów, które są w stanie bez najmniejszych uszkodzeń przemieścić nawet bardzo delikatne przedmioty.

Podczas prezentacji bez najmniejszych uszkodzeń unosiły żółtko jajka. Chwytaki sprawdzają się także w manipulowaniu bardzo niewielkimi obiektami. Są w stanie np. chwytać pojedyncze włosy ludzkie. Chwytaki zbudowano wzorując się na tradycyjnej japońskiej technice Kirigami polegającej na cięciu i formowaniu arkuszy 2D w struktury 3D. Opracowano technikę polegającą na nacinaniu równoległych szczelin w arkuszu 2D. Granicą jest kształt materiału. On również określa kształt budowanego chwytaka. Przykładowo okrągły arkusz 2D tworzy sferyczną formę 3D. Kształt arkusza 2D można łatwodopasować do kształtu przedmiotu, który będzie przenoszony przez robota.

W przeciwieństwie do konwencjonalnych chwytaków, które wywierają miejscowy nacisk na przenoszony przedmiot, prezentowane chwytaki obejmują go jak niczym dłoń, wywierając minimalny nacisk na jego powierzchnię. To pozornie proste rozwiązanie wywołało wielkie zainteresowanie wśród naukowców zajmujących tzw. miękką robotyką jak również robotyką biomedyczną.

news.ncsu.edu