23 czerwca 2024

 

News 3 THUMBNAIL WiFi sensors indoor robots SMALL

Jednym z nierozwiązanych dotąd problemów w przypadku robotów poruszających się głównie w pomieszczeniach jest ich malejąca – ze spadkiem natężenia światła – zdolność mapowania terenu czyli orientacji w przestrzeni. W przypadku zupełnej ciemności zdolność ta często spada do zera. Zdecydowana większość używanych obecnie tego typu robotów ma wbudowane czujniki optyczne lub laserowe na zasadzie LIDAR. Prof. Dinesh Bharandia współpracując z Wireless Communication Sensing and Networking Group oraz uniwersytetem San Diego opracował zupełnie inną, tańszą i skuteczniejszą metodę z wykorzystaniem Wi-Fi.

– Jesteśmy otoczeni sygnałami bezprzewodowymi niemal wszędzie. Nasze rozwiązanie polega na wykorzystaniu ich do lokalizowania i mapowania wnętrz przez roboty – mówił.

Zbudowano robota z czujnikiem Wi-Fi, wykorzystując tanie i dostępne w handlu części.  Robot wysyła sygnały i komunikuje się ze wszystkimi punktami dostępu w środowisku. Początkowo nie zna swojego położenia w przestrzeni,ale dwustronna  komunikacja szybko to zmienia. Powstają punkty informacyjne, a algorytm precyzyjnie ustala położenie i mapuje teren.

Następnym krokiem będzie połączenie systemu lokalizacji Wi-Fi z kamerami.

ucsd.edu