Dostosowanie robota do wykonywania niestandardowych operacji wymaga ręcznego projektowania chwytaków przez ekspertów od robotyki. Proces jest długotrwały i zwykle wspomagany działaniami metodą prób i błędów. Na ogół wymaga budowy specjalnych części, co jeszcze komplikuje i podraża proces powstawania chwytaków. Naukowcy z Massachusetts Institute of Technology opracowali metodę, dzięki której proces ten nie wymaga skomplikowanego montażu ani nawet specjalistycznej wiedzy.
Chwytak powstaje jak z klocków Lego z zestawu modułowych komponentów. Zarówno dostosowanie ręki robota i jego palców do konkretnego zadania, jak i integracja czujników dotykowych na podstawie opracowanej metodologii staje się bardzo proste. Wystarczy skonfigurować projekt, aby stworzone przez twórców metody oprogramowanie automatycznie wygenerowało pliki do druku 3D poszczególnych elementów chwytaka. Na dłoń robota nakładana jest tekstylna rękawiczka z odpowiednio rozmieszczonymi czujnikami. Konfiguracja projektu trwa kilka minut.
Autorką nowej metody jest Lara Zlokapa, której doradcami byli prof. informatyki Pulkit Agrawal oraz prof. elektroniki i informatyki Wojciech Matusik. Przeprowadzono wiele pomyślnych prób tak zbudowanego manipulatora, takich jak np. podnoszenie jajka, cięcie papieru i przykręcanie nakrętek motylkowych.
news.mit.edu