24 maja 2024

 

lewitacja akustyczna leviprint

LeviPrint to system produkcyjny opracowany przez zespół naukowców kierowany przez prof. Asier’a Marzo z Uniwersytetu Publicznego Nawarry, wykorzystujący lewitację akustyczną do manipulacji drobnymi elementami, kroplami kleju czy drobinami proszku. Wszystkie operacje przemieszczenia elementów przeprowadzane są bezkontaktowo.

Jak wyjaśnia prof. Marzo, w skład systemu wchodzi lewitator akustyczny zamocowany na ramieniu robota współpracującego oraz automatyczny dyspenser cyfrowy. W przeciwieństwie do innych procesów montażowych, opracowany system nie wymaga kontaktu manipulowanych elementów z powierzchnią narzędzia, dzięki czemu możliwe jest stosowanie bardzo drobnych i kruchych podzespołów, a także operowanie wewnątrz obiektów o częściowo zamkniętej geometrii. W przeciwieństwie do popularnych technik druku 3D możliwe jest także instalowanie nowych elementów na powierzchni uprzednio wydrukowanych detali. Do utrwalenia połączeń klejonych wykorzystywane jest światło UV.

Prezentowany system wśród podobnych rozwiązań w dziedzinie lewitacji akustycznej wyróżnia się możliwością trójwymiarowej manipulacji, orientacji i pozycjonowania elementów podłużnych. Rozpatrywana jest możliwość budowy podobnego systemu przystosowanego do operacji w środowisku płynnym.

unavarra.es