18 kwietnia 2024

 

aerożel konstrukcyjny

Aerożele, materiały o mikroskalowych porach, znajdują coraz więcej zastosowań – od materiałów izolacyjnych po elastyczną mikroelektronikę. Najodporniejsze mechanicznie są te zawierające ceramikę, jednak są nadal zbyt kruche, aby stosować je jako materiały konstrukcyjne.

Lizhi Xu i Yuan Lin z wydziału inżynierii mechanicznej uniwersytetu w Hongkongu opracowali samoorganizującą się sieć nanowłókien z wykorzystaniem aramidów, czyli kevlaru – materiału używanego np. do produkcji kamizelek kuloodpornych.

Zrezygnowano ze skal milimetrowych i opracowano metodę rozpraszania nanowłókien aramidowych w roztworze. Nastąpiły interakcje nanowłókien z polialkoholem winylowym, a następnie z miękkim i kleistym polimerem. W efekcie powstała sieć o wysokiej łączności węzłów z mikroskopijną siecią trójwymiarowych kratownic.

Materiał wykazał wyjątkową wydajność mechaniczną. Tym samym, do szeroko stosowanej w przemyśle rodziny aerożeli dołączył kolejny materiał, tym razem o dużej odporności mechanicznej, mogący służyć jako materiał konstrukcyjny.

hku.hk