23 czerwca 2024

 

kosmiczny aparat LSST

Specjaliści ze SLAC National Accelerator Laboratory budują gigantyczny rejestrator obrazu o rozdzielczości 3,2 gigapikseli, który będzie największym cyfrowym aparatem fotograficznym na świecie. Urządzenie o wymiarach ok. 1,65 x 3,73 m i masie 2800 kg, nie licząc statywu-pozycjonera, to nie tylko wysublimowany system elektroniczny, ale też skomplikowana i precyzyjna konstrukcja mechaniczna. Do najbardziej istotnych podzespołów mechanicznych aparatu należą między innymi dwustronny mechanizm migawki i system zmiany sześciu filtrów optycznych.

Astronomiczny aparat powstaje dla teleskopu LSST (Large Synoptic Survey Telescope), który ma stanowić serce obserwatorium im. Very Rubin, położonego na wysokości 2 682 m n.p.m. na górze Cerro Pachón w Chile. Badania w ramach rozłożonego na 10 lat programu LSST (Legacy Survey of Space and Time) będą fotometrycznym, najgłębszym, najszerszym i najszybszym przeglądem nieba na niedostępną do tej pory skalę, rejestrującym obraz w zakresie długości fal od prawie ultrafioletu aż do bliskiej podczerwieni. Lepszą identyfikację zaobserwowanych zjawisk ma umożliwić stosowanie podczas wykonywania zdjęć naprzemiennie sześciu różnych filtrów optycznych.

LSST ma umożliwić badania nad zmianami obiektów astronomicznych w czasie. Sukcesywne obrazowanie całego nocnego nieba półkuli południowej ma dostarczyć nowych informacji na temat zmiennych zjawisk astronomicznych i zachodzących w kosmosie eksplozji.

lsst.org
lsst.slac.stanford.edu