24 czerwca 2024

 

przędza twistron

Naukowcy z University of Texas z Dallas uzyskali przędzę, która znacznie skuteczniej niż znane dotąd rozwiązania zmienia energię mechaniczną w elektryczną.

Przędza Twistron, zbudowana z nanorurek węglowych, konstrukcyjnie przypomina zwykłą przędzę wełnianą lub bawełnianą, lecz generuje prąd podczas skręcania, rozkręcania lub rozciągania. Może mieć bardzo szerokie zastosowania, od użycia jako domieszka w tkaninach, z których powstaje odzież, aż po pozyskiwanie energii w słonej wodzie z fal oceanicznych. Nadaje się do ładowania superkondensatorów.

Nanorurki węglowe CNT są wydrążonymi cylindrami o średnicy 10 tysięcy razy mniejszej od ludzkiego włosa. Skręcane są w lekkie włókna, do których można dodać elektrolit. Podobne doświadczenia prowadzono już wcześniej, skręcając rurki bardzo ciasno. Okazało się, że kluczem do sukcesu jest ich luźne skręcenie, zwykle początkowo w jedną, a następnie w drugą stronę, aby nitka samoistnie się nie rozplatała.

Optymalne właściwości uzyskano przy użyciu przędzy trzywarstwowej. Wydajność konwersji energii w przypadku rozciągania wyniosła 17,4%, a podczas skręcania 22,4%. Poprzednio badane ciasno skręcone włókna osiągały wydajność nie przekraczającą 7,6%.

utdallas.edu