24 maja 2024

 

sztuczne pszczoły

Specjaliści od lat ostrzegają, że spadek liczby owadów zapylających rośliny może wywołać problemy z wyżywieniem światowej populacji. Spadek ten powodowany jest przez uprawę roślin genetycznie modyfikowanych oraz stosowanie niektórych szkodliwych dla owadów środków ochrony roślin. Niestety zamiast odejścia od zgubnych praktyk, podejmuje się co jakiś czas inicjatywy typu wyhodowanie modyfikowanych genetycznie pszczół czy wyprodukowanie sztucznych owadów.

Robotycy z uniwersytetu Tampere zbudowali właśnie pierwszego pasywnie latającego robota wyposażonego w sztuczny mięsień. Wykorzystano reagujące na bodźce polimery, z których powstaje nowa generacja małych, sterowanych bezprzewodowo robotów miękkich. Powstała grupa Light Robots, realizująca projekt nazwany FAIRY. Jej liderem jest Hao Zeng. Zbudowano robota, który unosi się w powietrzu dzięki wiatrowi i może być sterowany światłem. Jego najważniejszą częścią jest miękki siłownik, zbudowany z reagującego na światło ciekłokrystalicznego elastomeru. Siłownik ten reaguje na wiązkę laserową lub światło diod LED, indukując ruch.

Robot ma wysoką porowatość o wartości 0,95 i waży zaledwie 1,2 miligrama. Potrafi w pewnym stopniu kontrolować podmuchy wiatru poprzez stabilną generację pierścieni wirowych. Pozwala to na długie podróże. Z wyglądu przypomina nasionko mniszka lekarskiego. Potrafi jednak zmieniać kształt, dostosowując się do siły i kierunku wiatru. Pozwala również na kontrolę procesów startu i lądowania. Jest ciągle udoskonalany i już znaleziono dla niego zastosowania pozarolnicze. Może bowiem przenosić mikrourządzenia elektroniczne, takie jak np. GPS i różnego rodzaju czujniki oraz związki biochemiczne.

tuni.fi