18 kwietnia 2024

 

miękki robot gąsienica

Miękki pełzający robot z rozproszoną, programowalną aktywacją termiczną, poruszający się jak gąsienica, to proste urządzenie, które może mieć wiele różnych zastosowań, dzięki zdolności do poruszania się w bardzo ograniczonej przestrzeni.

Tego typu urządzenie zbudowali inżynierowie z North Carolina State University. Zastosowano dwie warstwy polimeru, które inaczej reagują na ciepło. Dolna warstwa kurczy się, podczas gdy górna ulega wydłużeniu. W górnej warstwie umieszczono nanometryczną siatkę wykonaną ze srebra, zawierającą wiele zasilanych prądem punktów prowadzących. Dzięki temu kontrolując zasilanie punktów prowadzących, można uzyskać selektywne nagrzewanie segmentów,
umożliwiające kontrolę nad posuwistymi ruchami robota. Opracowano procedury sterujące ruchem robota do przodu i do tyłu, jak też na boki. Podczas prób określono optymalny cykl poruszania się robota. Dalsze badania nad wynalazkiem będą obejmowały implementację czujników i innych systemów, pozwalających na zastosowanie robota-gąsienicy do różnych zadań.

news.mit.edu