Naukowcy inżynierii materiałowej z uniwersytetu w Kobe opracowali zupełnie nowy sposób tworzenia kolorów tuszu lub lakieru. Polega on na rozpraszaniu światła o określonej długości fali wokół małych, idealnie okrągłych kryształków krzemu. W porównaniu z tradycyjnymi pigmentami taki tusz nie wyblaknie, a ponadto otrzymywana powłoka jest znacznie lżejsza od tradycyjnej.
Nieblaknące kolory zależą od kąta pod jakim patrzy się na druk. Efekt podobny jest do tego, jaki można obserwować na skrzydłach motyla. Dotąd podobne zjawiska były poza zasięgiem procesów przemysłowych.
Niezwykle ważna okazała się kontrola nad wielkością cząstek zanurzonych w roztworze. Gdy parametry są odpowiednie, zachodzi rozpraszanie światła poprzez tzw. rozwiązanie Mie. Można tworzyć atramenty różnokolorowe. Ciekawe, że najwyższy współczynnik odbicia występuje, gdy cząstki krzemu nie są ciasno ułożone, lecz rozdzielone. Nowa powłoka może mieć wiele zastosowań. Jednym z nich jest powlekanie samolotów pasażerskich. Obecnie stosowane powłoki lakiernicze ważą kilkaset kilogramów, a nowa powłoka strukturalna byłaby co najmniej o 90% lżejsza i znacznie trwalsza.
kobe-u.ac.jp