25 lipca 2024

 

pierścienie specjalistyczne

Pierścienie ustalające serii Smalley Spirolox są sprawdzonym rozwiązaniem przemysłowym, cenionym ze względu na unikalną konfigurację, niezawodność i wygodę montażu w szerokiej gamie zastosowań.

W firmie Smalley mamy pięć typów standardowych pierścieni, podzielonych dalej na 30 kategorii według różnych konfiguracji. Jednak zdajemy sobie sprawę, że tak naprawdę każde zastosowanie ma unikalny charakter. Jeśli więc któryś z naszych standardowych pierścieni nie spełnia dodatkowych wymagań, niezbędnych w Państwa zastosowaniu, możemy zaproponować niestandardowe rozwiązania konstrukcyjne, wychodzące naprzeciw różnym potrzebom w zakresie stosowania pierścieni w złożeniach wymagających wysokich parametrów obrotowych, wyważenia i mocowania obracających się elementów.

Chcielibyśmy przybliżyć Państwu niestandardowe rozwiązania konstrukcyjne, takie jak pierścienie samoblokujące, wyważone i z mocowaniem ID/OD.

Zastosowania wysokoobrotowe

Działanie wszystkich pierścieni ustalających umiejscowionych na obracającym się wale jest ograniczone siłą odśrodkową. Przy czym defekt następuje w momencie, kiedy siła odśrodkowa jest na tyle duża, że rozszerza pierścień i wypiera go z rowka. W odpowiedzi na rosnącą liczbę zastosowań wymagających przystosowania do wysokoobrotowych parametrów, Smalley kontynuuje wsparcie prowadzonych badań i rozwoju w tym zakresie.

Jeśli wysokoobrotowe właściwości mają kluczowe znaczenie w Państwa projektach, a wymagane parametry są większe niż w przypadku standardowych pierścieni ustalających, rozwiązaniem mogą okazać się pierścienie niestandardowe lub samoblokujące.

Jako że wysokoobrotowe właściwości pierścieni wynikają z kilku czynników, takich jak grubość, szerokość i przyleganie (np. w połączeniu wciskowym), właściwości te mogą zostać zwiększone poprzez zastosowanie szerszego pierścienia lub przez wzrost przylegania pierścienia w rowku. Jeśli jednak parametry wysokoobrotowe pierścieni wciąż nie są wystarczające dla danego zastosowania, możliwe jest zastosowanie w pierścieniu funkcji samoblokującej.

Jak działają pierścienie samoblokujące?

Samoblokujące pierścienie to rodzaj niestandardowych pierścieni ustalających z mechanizmem zwiększającym właściwości wysokoobrotowe. Mechanizm blokujący składa się z wypustki, która po umieszczeniu pierścienia w rowku, zaskakuje na otwór, znajdujący się na przylegającym zwoju pierścienia.

Ta funkcja umożliwia poprawne działanie pierścieni przy wartościach prędkości obrotowej znacznie przekraczających możliwości standardowych pierścieni ustalających. Mechanizm blokujący sprawia, że pierścienie nie tylko sprawdzają się przy dużych prędkościach obrotowych, ale też wytrzymują drgania, gwałtowne przyspieszenia, a także pochłaniają część obciążeń udarowych.

Elementy mechanizmu blokującego mogą być umieszczone po zewnętrznej stronie pierścienia (dla zewnętrznych pierścieni ustalających), po stronie wewnętrznej (dla wewnętrznych pierścieni ustalających) lub w linii centralnej pierścienia.

smalley1

Instalacja pierścieni samoblokujących przebiega według tej samej procedury jak w przypadku standardowych pierścieni ustalających serii Spirolox. Należy upewnić się, że obie wypustki zaskoczyły w odpowiednie rowki w przeciwległej końcówce pierścienia. Poprawność montażu można stwierdzić na podstawie inspekcji wizualnej.

Zastosowania wymagające wyważenia

Jeśli wyważenie elementów ma krytyczne znaczenie w Państwa produkcie (np. w przypadku wirników), możemy zaproponować wyważone pierścienie ustalające.

Jak działają pierścienie wyważone?

smalley2

Pierścienie wyważone to rodzaj niestandardowych pierścieni ustalających z ograniczonym niewyważeniem. Redukcja niewyważenia samego pierścienia przyczynia się do ograniczenia niewyważenia całego złożenia. Szereg otworów po przeciwległej stronie pierścienia względem uchylnych końcówek sprawia, że środek ciężkości pierścienia jest statycznie zrównoważony względem osi obrotu.

Zastosowania wymagające mocowania

Jeśli potrzebują Państwo mechanizmu mocującego w Państwa projekcie, możemy zaproponować pierścienie mocujące ID/OD.

Jak działają pierścienie mocujące ID/OD?

Pierścienie mocujące ID/OD są umieszczane zarówno w wewnętrznym, jak i zewnętrznym rowku, tworząc osłonięte, zabezpieczone złożenie. Blokada ID/OD przydaje się wszędzie tam, gdzie wymagane jest utrzymanie dwóch przylegających komponentów w złożeniu, w sposób umożliwiający swobodne obracanie się. Pierścień zapada w rowki obydwu komponentów, mocując się zarówno w pozycji wewnętrznej (na średnicy wewnętrznej, ang. inner diameter – ID), jak i w pozycji zewnętrznej (na średnicy zewnętrznej, ang. outer diameter – OD). Stąd też nazwa mocowania ID/OD. Nie da się usunąć pierścienia ani odjąć żadnego z komponentów bez zniszczenia całego złożenia.

smalley video
Jak to działa można zobaczyć na filmie...

W typowym zastosowaniu, średnica rowka na pierścień w elemencie zewnętrznym jest zwiększona w celu pomieszczenia pierścienia, kiedy ulega rozszerzeniu po nałożeniu na wał. Najpierw instaluje się pierścień w sposób swobodny w rowku osłony, która następnie jest wciskana na odpowiadający komponent typu wał. Średnica ID pierścienia ulega rozszerzeniu do wymiaru wału, a następnie zaskakuje w rowku na wale, gdzie przylega ściśle.

smalley3

Zwiększony rowek w elemencie zewnętrznym umożliwia swobodne obracanie się elementów względem siebie, podczas gdy pierścień utrzymuje je zablokowane w pozycji wzdłużnej. Pierścień pozostaje niewidoczny, mocując elementy złożenia w niedrogi i estetyczny sposób.

Oferowane rozwiązania sprawdzają się w wielu zastosowaniach konstrukcyjnych. Zapraszamy do kontaktu z inżynierem firmy Smalley w celu omówienia specjalistycznych rozwiązań dla Państwa potrzeb.