22 kwietnia 2024

 

WAAM

Francuskie przedsiębiorstwo stoczniowe Naval Group wyprodukowało nową śrubę napędową dla okrętu do zwalczania min morskich M643 Andromède francuskiej marynarki wojennej.

Śruba o średnicy 2,5 m, z pięcioma łopatami o masie 200 kg każda, została w całości wyprodukowana przyrostowo metodą WAAM (Wire Arc Additive Manufacturing), wykorzystującą łuk elektryczny do stapiania drutu. Proces produkcyjny przeprowadzono przy użyciu robota przemysłowego. Jak przekonuje Eric Balufin, dyrektor stoczni Naval Group w Breście, budowa wytworzonej przyrostowo śruby okrętowej dobrze rokuje na przyszłość. Według niego, technologia pozwoli na przezwyciężenie dotychczasowych ograniczeń technologicznych, a co za tym idzie, umożliwi nowe rozwiązania produkcyjne na potrzeby wytwarzania złożonych kształtów geometrycznych, niemożliwych do uzyskania w konwencjonalnym procesie. Przyczyni się także do znacznego zredukowania czasu produkcji i obsługi serwisowej.

 przyrostowa śruba

Śruba z Andromède to największa wytworzona przyrostowo śruba okrętowa i pierwsza zamontowana na okręcie wojennym. W ubiegłym roku śruba uzyskała stosowne certyfikaty i pomyślnie przeszła próby morskie. Po zakończonym remoncie, zwodowaną w 1984 roku Andromèdę, czeka kolejna, prawdopodobnie ostatnia już dekada służby.

naval-group.com

 

Czytaj także: