22 kwietnia 2024

 

countach Small

Legendarny model Lamborghini powraca jako na wskroś nowoczesny Countach LPI 800-4, w którym sprawne oko rozpozna niejeden detal nawiązujący do niepowtarzalnej stylistyki jego protoplasty, który zadebiutował na genewskich salonach 50 lat temu.

Jak wyjaśnia Mitja Borkert, dyrektor Centro Stile, czyli działu projektowego Lamborghini, oryginalny Countach już od lat ma swoje specjalne miejsce w Centro Stile. Ten model jak żaden inny ukształtował DNA marki. Countach w nowej odsłonie wkracza w kolejne półwiecze, w którym nadal będzie stanowił wyznacznik niekonwencjonalnego, kanciastego stylu.

countach4 Small

Linie nadwozia nawiązują do wersji LP 500 i produkcyjnej LP 400, a przód – do edycji Quattrovalvole, jednocząc w ten sposób wersje samochodu z lat 1971-1990.

countach6 Small

LPI 800-4 jest hybrydowy, z układem napędowym zaczerpniętym z modelu Sián, złożonym z dwunastocylindrowego widlastego silnika o pojemności skokowej 6,5 l i mocy 769 KM oraz z dodatkowego silnika elektrycznego 48V, przyłączonego bezpośrednio do skrzyni biegów. Z napędem na wszystkie koła Countach ma rozpędzać się do setki w 2,8 sekundy i rozwijać prędkość 355 km/h. Zarówno monocoque, jak i panele nadwozia wykonano z carbonowego kompozytu, zapewniającego niską masę i dużą sztywność. Dzięki temu na sucho auto waży niecałe 1,6 t. Ruchome elementy kanałów aerodynamicznych zostały wydrukowane w 3D. Powstanie 112 egzemplarzy.

lamborghini.com