13 kwietnia 2024

 

pagani utopia

Prezentacja każdego modelu marki Pagani jest w świecie motoryzacji ważnym wydarzeniem. Tym razem odbyła się ona w mediolańskim Muzeum Nauki i Techniki. W salach poświęconych dziełom Leonarda da Vinci wyeksponowano auto i wiele jego części, będących nie tylko dziełami sztuki inżynierskiej. Wszystko przebiegało pod hasłem: kształt powietrza, od Leonardo do Pagani Utopia.

Samochód o masie 1280 kg napędzany jest tradycyjnie wykonanym przez AMG silnikiem o mocy 864 KM przy 6 tys. RPM, mierzonej w temperaturze 18 °C. Napęd przenoszony jest poprzez 7-biegową skrzynię AMT. Bryła auta powstała z kompozytów Carbo-Titanium HP62 G2 i Carbo-Triax  HP62, wchodzących w skład zastrzeżonych technologii materiałowych firmy. Wykorzystano również szczątkowe ramy przestrzenne ze stali chromowo-molibdenowej.

pagani utopia engine bay

Jak zwykle każda część kolejnego, obecnie już trzeciego w historii marki, podstawowego modelu Pagani jest niemal dziełem sztuki, wykonanym z zegarmistrzowską precyzją. Obok samochodu eksponowano m.in. koła frezowane z litego aluminium, konstrukcję dźwigni zmiany biegów i analogową tablicę  rozdzielczą.

Szkoda tylko, że większość samochodów z krótkiej serii będzie stanowić jedynie ozdoby wielkich kolekcji i nigdy nie wyjedzie na drogi.

pagani.com