3 marca 2024


W poprzednich odcinkach serii utworzona została, oczywiście w dużym uproszczeniu, główna część przyczepy campingowej w wersji mini. Oczywiście są to jedynie przykłady działań, jak rozwiązywać problemy, które mogą się pojawić podczas tworzenia tego typu konstrukcji.

Bernard Pacula

Powstała do tej pory konstrukcja samej przyczepy; potrzebujemy teraz ramy, na której będzie można przyczepę zamocować. Do tego celu można by wykorzystać którąś z typowych przyczep, dostępnych na rynku, po niewielkim dostosowaniu do naszych potrzeb. W tym odcinku zbudujemy jednak ramę na podstawie istniejących konstrukcji. Po zakończeniu wykonamy wizualizację projektu za pomocą środowiska renderingu.
Jak do tej pory, zaprojektowana przyczepa wygląda jak na pierwszej ilustracji (Rys. 1).

proj przyczepy kepingowej

Rys. 1

Aby utworzyć do niej ramę, należy wykorzystać środowisko konstrukcji ramowych. W tym celu przechodzimy do środowiska tworzenia konstrukcji ramowych. W złożeniu wybieramy menu Narzędzia -> Środowiska -> Rama. Zarys konstrukcji można wykonać zarówno w postaci szkicu, jak i rysować bezpośrednio, stosując odcinki liniowe i łukowe za pomocą poleceń w menu Narzędzia główne -> Segmenty. W przypadku parametryzacji konstrukcji z poziomu głównego złożenia efektywniejszym rozwiązaniem jest stosowanie szkicu, gdyż sterowanie wymiarami i bezpośrednią geometrią jest prostsze z tego poziomu. Wybierając więc Szkic i umieszczając jego płaszczyznę na spodzie kabiny można przystąpić do rysowania zarysu konstrukcji. Bezpiecznie jest zawsze rzutować krawędzie, do których się odnosimy, gdyż każda zmiana geometrii bazowej będzie się automatycznie odzwierciedlana w ramie nośnej (Rys. 2).

 

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 4 (79) kwiecień 2014