Proces obróbki przy wykorzystaniu mobilnych maszyn skrawających jest identyczny jak w przypadku maszyn stacjonarnych (tak samo polega na precyzyjnym usuwaniu naddatków materiału, przy zachowaniu reżimu tolerancji wykonawczej), z kilkoma jednak podstawowymi różnicami. To przenośne maszyny „docierają” do miejsca, w którym muszą być użyte i są montowane na elemencie, który wymaga obróbki, a nie odwrotnie! Celem jest uzyskanie alternatywy do maszyn stacjonarnych z wyeliminowaniem konieczności demontażu i transportu obrabianego elementu.
Rafał Bogusz
Oferowane przez firmy, zajmujące się mobilną obróbką skrawaniem, rozwiązania techniczne oraz technologiczne znajdują swoje zastosowanie w tych gałęziach przemysłu, gdzie gabaryty elementów konstrukcyjnych oraz ich dostępność stanowią problem w odniesieniu zarówno do działalności produkcyjnej, jak i remontowej. Alternatywa w postaci mobilnej obróbki daje relatywne korzyści, pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze.
Przy realizacji prac z zakresu mobilnej obróbki skrawaniem wykorzystuje się specjalistyczne, przenośne maszyny, zaprojektowane z myślą o ograniczonych przestrzeniach i miejscach, w których maszyny CNC z przyczyn oczywistych nie mogłyby być stosowane. Mobilne wytaczarki, frezarki i tokarki, przystosowane do pracy w ciężkich warunkach, cechuje kompaktowa oraz modułowa konstrukcja. Większość z maszyn ma możliwość zastosowania różnych typów zasilania – pneumatycznego, elektrycznego czy też hydraulicznego. W zależności od potrzeb maszyny te mogą być odpowiednio modyfikowane oraz rozbudowywane.
Roztoczenie otworu o średnicy do 1070 mm na szczycie kilkudziesięciometrowej konstrukcji lub w podziemiach kopalni, albo też obróbka kołnierza o średnicy do 6000 mm, pod wieniec obrotu dźwigu, pracującego na szczycie platformy wiertniczej, to przykładowe tylko – choć z pewnością spektakularne – zadania, w których mobilna obróbka skrawaniem znajduje zastosowanie.
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 5 (80) maj 2014