22 lipca 2024


Drodzy Czytelnicy,

Dzień dziecka, koniec roku szkolnego, wyjazdy na wakacje – w czerwcu tematy „dziecięce” pojawiają się nieco częściej niż kiedy indziej. Powszechnie narzeka się na zły wpływ, jaki na dzieci wywierają dziś szkoła, media, towarzystwo. – To przez kolegów, – To przez tę szkołę, – To oni wciągnęli go w nałóg, – Nic ją nie interesuje, – Wpadł w złe towarzystwo itd. Zauważmy jak bierna jest postawa komentujących w ten sposób.
Przecież to krew z naszej krwi, kość z kości, a nie jakiś lokator w domu czy obcy człowiek! A jednak ktoś wcześniej zaprowadził go do tej szkoły, ktoś kiedyś zezwolił na gnuśny żywot przed telewizorem, ktoś relatywizuje zasady, ktoś godzi się na „toksyczne” znajomości, ktoś woli zajmować się swoimi sprawami, realizować się. Potem dopiero przychodzi czas na zbieranie plonów takich zasiewów.
Gdy rodzic zrzeka się swojej funkcji oddając dziecko innym na wychowanie (np. do przedszkola) to jasne, że „oni” będą mieli na nie wpływ. Ale jeśli poważnie traktuje swoje powołanie to nie będzie się ociągał w jego wypełnianiu, nie będzie szukał zastępców. I tak jak dba o wikt i opierunek dla swoich dzieci, tak samo zadba o rozwój ich woli, charakteru, zainteresowań i osobowości. I jak gospodarz zabiegający o swoje uprawy usuwa chwasty i odgania szkodniki, tak samo troskliwy rodzic nie pozwoli zmarnieć swoim pociechom.

Dzieci są błogosławieństwem rodziców, szczęściem nieporównanie większym niż wszystkie uciechy światowego życia. Dobrze byłoby, gdyby wszyscy rodzice mieli tego świadomość.

Zapraszam do lektury czerwcowego wydania Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich, w którym piszemy o zastosowaniu technik szybkiego prototypowania w biomedycynie i w projektowaniu artykułów gospodarstwa domowego, przedstawiamy projekt trapu zrobotyzowanego z układem aktywnej kompensacji ruchu, relacjonujemy Międzynarodową Wystawę Samochodów w Lipsku AMI i Berliński Salon Lotniczy ILA, wracamy także do tematyki projektowania form wtryskowych i hybrydowych napędów w polskich lokomotywach. Choć to oczywiście nie wszystko, co przygotowaliśmy w tym numerze dla Państwa.
Następne wydanie naszego magazynu ukaże się – tradycyjnie – w sierpniu.

Życzę udanych urlopów,

Przemysław Zbierski