24 maja 2024


W wersji 9.0 programu NX pojawiło się nowe narzędzie Easy Fill Advanced pozwalające przeprowadzić zaawansowaną analizę wtrysku. Symulacja jest integralną częścią aplikacji Mold Wizard służącej do projektowania form wtryskowych.

Marcin Antosiewicz

Analiza wtrysku pozwala znacznie ograniczyć koszty narzędzi przez wychwycenie błędów jeszcze na etapie konstrukcji. Zaawansowane programy do analizy wtrysku bazują na wieloletnim doświadczeniu. W NX postanowiono zaimplementować sprawdzony program do analizy wtrysku –  Moldex3D.

1 nx
Rys. 1  Widok menu z dodatkową zakładką zaawansowanej analizy wtrysku

Jest to program wykorzystywany w różnych branżach, między innymi w motoryzacji. Dzięki połączeniu silnego narzędzia do projektowania oraz programu do analizy otrzymano kompleksowe rozwiązanie zlokalizowane w jednym systemie.
Układ ikon na pasku analizy (Rys. 1) prowadzi użytkownika krok po kroku przez wszystkie etapy definiowania. W pierwszej kolejności określany jest folder, w którym będą zapisywane wszystkie informacje związane z przeprowadzanymi analizami. Domyślnie jest to zawsze folder, w którym znajduje się model. W kolejnym kroku wskazywana jest część do analizy i wybierany materiał. W tym przypadku mamy do dyspozycji około trzydziestu światowych producentów tworzyw (Rys. 2).
W zaawansowanych ustawieniach można precyzyjnie dobrać tworzywo na podstawie parametrów pokazanych graficznie (Rys. 3).

 

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 12 (87) grudzień 2014