19 maja 2024


Drodzy Czytelnicy,

Jak mówi znajomy weterynarz, najwięcej zwierząt domowych do uśpienia przyprowadza się w okresie przedświątecznym. To miłośnicy różnych czworonogów i innych żywych pluszaków robią porządki, żeby w święta można było gdzieś swobodnie wyjechać. Domy starców, czy jak teraz się mówi tzw. domy opieki, największe oblężenie przechodzą również w tym czasie. Starzy rodzice czy dziadkowie oddawani są czasem tylko „na przechowanie”, na święta właśnie, żeby... nie czuli się samotni. Najczęściej zdarza się to w rodzinach, gdzie święta to taki okres, jak każdy dłuższy weekend, bez żadnego głębszego znaczenia, ale faktem jest, że więzi rodzinne powszechnie słabną z każdym – już nie tyle – następnym pokoleniem, ale niemalże z każdym rocznikiem. Nie może być jednak inaczej, skoro są oparte jedynie na ulotnych emocjach czy tylko wspólnym mieszkaniu.
Budujmy solidne więzi w naszych rodzinach, nie zważając na panujące trendy, na stymulowaną atomizację społeczeństwa i wydumane konflikty pokoleń. Budujmy w oparciu o mocny fundament wiary i tradycji katolickiej. I to nie z obawy, żeby nas nie spotkało takie „świąteczne” oddanie do domu opieki, ale dlatego, że tak trzeba.

W najnowszym wydaniu naszego magazynu piszemy m.in. o czynnikach warunkujących dokładność trajektorii ruchu głowicy laserowej w płaszczyźnie cięcia, o analizach sztywności dużych form wtryskowych o złożonej kinematyce, o stołach obrotowych podziałowych JAG do obrabiarek zespołowych, opisujemy proces optymalizacji kolektora hydraulicznego, a także zajmujemy się przekładaniami bezstopniowymi CVT, które ciągle stanowią wyzwanie dla konstruktorów.
Zapraszam zatem do lektury, a korzystając z okazji życzę radosnych Świąt Zmartwychwstania Pańskiego i owocnego przeżywania całego okresu wielkanocnego.

Przemysław Zbierski