25 lipca 2024


Drodzy Czytelnicy,

Jakiś czas temu, międzynarodowy zespół ekspertów-kardiologów z USA, Irlandii, Włoch, Szwecji, Francji i Japonii przeanalizował dane ponad 1,3 mln pacjentów i stwierdził, że wysoki poziom cholesterolu LDL nie ma związku z wyższym ryzykiem chorób serca ani z miażdżycą tętnic. Okazało się nawet, że pacjenci z zawałem serca mają niższy poziom cholesterolu LDL niż wynoszą normy. Informacja ta przeszła w zasadzie bez echa – wśród natłoku całej masy innych wiadomości – i pozostanie bez wpływu na diagnozowanie, leczenie i powszechną opinię na ten temat. Tak samo, jak nie miały żadnego wpływu autorytatywne stwierdzenia naukowców (zaznaczmy: uczciwych i odważnych, bo idących wbrew narzucanym poglądom) o kłamstwie tzw. globalnego ocieplenia, wielkiego wybuchu, ewolucji międzygatunkowej itp.
Ludzie najwyraźniej chcą być oszukiwani. Chcą myśleć, że rządzą nimi osoby z zasadami, że państwo dba o obywateli, że telewizja jednak nie kłamie (inaczej po co by ją oglądali z takim zapamiętaniem?), że te wszystkie agendy zrównoważonego rozwoju itp. są dla dobra ludzkości.
Zgodnie z rzymską zasadą mówiącą, że chcącemu nie dzieje się krzywda, można by – trochę przewrotnie – pomyśleć, że jeśli ludzie chcą być oszukiwani to oszukujący nie robią im nic złego. Brzmi pokrętnie, prawda? Bo też chęć bycia oszukiwanym raczej nie jest normalna.
Nasz magazyn konsekwentnie nie zamierza przyłączać się do tego masowego tumanienia i dokładać cegiełek do budowy współczesnej wieży Babel. Tak jak dotąd będziemy starać się o zdrowy dystans od lansowanych mód i pozorowanych transformacji. Chcemy aby nasze czasopismo było wiarygodne i jak najpełniej odpowiadało na potrzeby Państwa – naszych Czytelników. Aby robić to jeszcze lepiej pragniemy poznać Państwa opinie na temat publikowanych treści, oczekiwania względem magazynu i ewentualne sugestie. W tym celu ponownie zamieszczamy ankietę czytelniczą wewnątrz numeru i prosimy o jej wypełnienie. Będziemy wdzięczni za odesłanie nam zeskanowanych lub sfotografowanych ankiet na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Mimo że nie przewidzieliśmy żadnych nagród za odesłanie ankiety, mamy nadzieję, że zechcą Państwo podzielić się swoimi uwagami, dla wspólnej, rzec by można, korzyści.

Życzę interesującej lektury najnowszego wydania „Projektowania i Konstrukcji Inżynierskich”.

 

Przemysław Zbierski