16 kwietnia 2024


Z początkiem nowego roku, w odpowiedzi na rosnące potrzeby rynku, firma Stratasys zaprezentowała nowe urządzenie - drukarkę 3D uPrint Plus. Wtajemniczeni od razu skojarzą nowy produkt z dostępnym już od ponad roku, najmniejszym i najtańszym urządzeniem do szybkiego prototypowania – uPrint.


Izabela Zawadzka

Podobnie jak pierwowzór, drukarka 3D uPrint Plus, jest niedużym gabarytowo urządzeniem (szerokość x głębokość: 635x660 mm), określanym często z tego powodu jako drukarka „nabiurkowa”. Prototypy powstające w tych drukarkach wykonywane są, podobnie jak i w innych urządzeniach Stratasys, przy użyciu technologii FDM. Metoda ta polega na warstwowym osadzaniu uplastycznionego tworzywa sztucznego (materiału modelowego i pomocniczego) na zamontowanej w urządzeniu podstawie modelowej. W przypadku obydwu drukarek 3D uPrint prototypy wykonywane są z wytrzymałego materiału modelowego ABSplus, który umożliwia konstruktorowi nie tylko wizualną ocenę, ale również funkcjonalne przetestowanie i dopracowanie projektu.

kolorowy-wydruk-z-drukarki-3D-uPrint-Plus_s
Kolorowy wydruk z drukarki 3D uPrint Plus

Jednym z atutów nowej drukarki w stosunku do jej poprzedniczki, jest możliwość drukowania w 8 kolorach: niebieskim, czerwonym, szarym, czarnym, żółtym (fluorescencyjnym) i bardziej egzotycznych barwach – kość słoniowa, nektarynkowy i zielony oliwkowy. uPrint Plus posiada komorę roboczą o wymiarach 203x203x152 mm (8x8x6 cali), co daje o 33% większą objętość niż w przypadku uPrint-a i w rezultacie umożliwia budowanie większych modeli.
(…)
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 3 (30) marzec 2010