Firma 3Dconnexion, producent znanych manipulatorów wspomagających projektowanie, wprowadził właśnie na rynek swoje najnowsze urządzenie: SpacePilot PRO. Nowy manipulator – zdaniem producenta – zapewni jeszcze większą (niż w przypadku poprzednich produktów firmy) kontrolę modeli 3D, łatwiejszy dostęp do profesjonalnych aplikacji 3D, mniejsze przerwy w pracy projektowej i większy jej komfort.
Kluczem do płynnej i intuicyjnej nawigacji w 3D oferowanej przez SpacePilot’a PRO jest zaawansowany, opatentowany sensor o sześciu stopniach swobody ruchu (6DoF). Z precyzją cztery razy większą niż w poprzedniej wersji, najnowszy sensor potrafi wyczuć ruch wielkości 4 mikrometrów (to około 1/25 ludzkiego włosa!). Kompaktowy drążek kontrolera generuje przesunięcie, przybliżenie/oddalenie i rotację modelu 3D poprzez prosty nacisk, pociągnięcie, obrócenie czy przechylenie. Przypomina to sięgnięcie wgłąb ekranu i trzymanie modelu w dłoni. Z kolei kolorowy wyświetlacz LCD pokazuje komendy przypisane do klawiszy funkcyjnych, status ustawień nawigacji oraz uruchomione aplety, zapewniając szybki dostęp do ważnych informacji bez konieczności przerywania toku pracy. Wyświetlacz oparty jest na otwartej budowie software’u, co zachęca do dalszych unowocześnień apletów klienta.
Aplety to mini aplikacje, specyficzne dla SpacePilot’a PRO, które uruchomione są na komputerze, a ich dane wyświetlane są na LCD. Aplety te mają różne funkcjonalności, od narzędzi biurowych do wyświetlania przypisanych poszczególnym klawiszom funkcji. Poniższe aplety wspierane są przez domyślne narzędzia: klawisze funkcyjne, poczta Outlook, kalendarz Outlook, zadania Outlook, RSS.
Aplet klawisza funkcyjnego wyświetla komendy, które przypisane są do tzw. inteligentnych klawiszy funkcyjnych. SpacePilot PRO ma zapisanych kilka domyślnych profili funkcyjnych, przypisanych do klawiszy w najpopularniejszych aplikacjach 3D, takich jak CATIA, NX, SolidWorks, Inventor i Pro/ENGINEER, Solid Edge, 3ds Max, Maya, Softimage i Sketch Up. Funkcje przypisane do klawiszy funkcyjnych można w prosty sposób dostosowywać do własnych potrzeb, wykorzystując do tego panel kontrolny 3DxWare.
Aplet poczty internetowej otrzymuje informacje z programu Microsoft Outlook. Wyświetlana jest lista ostatnio otrzymanych e-maili, ułożona według daty i godziny otrzymania. Przy każdym e-mailu pokazane jest nazwisko nadawcy i temat listu. Naciśnięcie klawisza OK, przy wybranym e-mailu, otwiera tego e-maila w Outlooku, co widoczne jest na monitorze głównego komputera. Na wyświetlaczu LCD przeglądać można również wpisy w liście zadań i w kalendarzu.
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 5 (20) maj 2009