3 marca 2024


Easy Scheme to nowe narzędzie, opracowane przez Metal Work, do graficznego przedstawienia schematów pneumatycznych, schematów funkcyjnych oraz automatycznie generowanej listy kodów pozycji związanych z projektem.


Opracowanie: Damian Pietraszek

Easy Scheme, autorski program firmy Metal Work, wraz już z istniejącym programem Easy Sizer, pozwala na łatwe i szybkie projektowanie schematów pneumatycznych oraz zindywidualizowane tworzenie projektów. 

Program umożliwia automatyczny zapis kolejnych arkuszy projektu w docelowym folderze danego projektu, co jest szczególnie przydatne przy pracy na dokumentacji wieloarkuszowej. Podobnie dzieje się w przypadku tworzenia cyklogramu pracy danego układu, który również zostaje zapisany w folderze projektu. System został zaprojektowany do obsługi kompletnego projektu zawierającego schematy pneumatyczne, listy części i wykresy funkcji (cyklogram pracy układu).

Rys.-1--Okno-wyboru-symboli

Rys. 1  Okno wyboru symboli

 


Easy Scheme udostępnia operatorowi wszystkie niezbędne do opracowania schematu funkcje graficzne, niezależnie od jego złożoności. Schematy pneumatyczne mogą być wyświetlane i drukowane do arkuszy o różnych rozmiarach w standardowych formatach ISO (A0, A1, A2, A3, A4, ...) lub formatach spersonalizowanych. Istnieje również opcja skalowania symboli w zależności od potrzeb.

W programie zainstalowana jest biblioteka ponad 700 symboli zgodnych z normą ISO 1219-1, które są bezpośrednio powiązane z produktami Metal Work. Okno wyświetlania symboli jest zorganizowane w folderach i podfolderach, w zależności od rodzaju i grupy. Symbole możemy wybierać z biblioteki poprzez graficzne odwzorowanie elementu lub bezpośredni wybór w odpowiednim indeksie produktu (Rys. 1). W bibliotece programu poza symbolami graficznymi Metal Work znajdują się również symbole elementów podciśnienia typu ssawki, eżektory i inne. 

 

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 3 (66) marzec 2013