7 listopada 2024
baner essentra lipiec


Nie od dzisiaj wiadomo, że niezwykle istotną sprawą dla konstruktorów form wtryskowych jest nie tylko znajomość technologii, ale także funkcjonalność dostępnych narzędzi wspomagających proces projektowania. Projektowanie form wymaga narzędzi ściśle dedykowanych. Najwięcej czasu pochłania wstawianie oraz dopasowywanie geometrii elementów standardowych. 


Krzysztof Monczak, Szczepan Żylak

O ile używając gotowych katalogów, przygotowanych przez producentów narzędzi, możemy szybko wstawiać te elementy i nie musimy się martwić ich modelowaniem, to w przypadku stosowania własnych elementów, proces projektowania znacząco się wydłuża. Najlepiej jest wówczas powtórnie wykorzystywać istniejące modele, z możliwością wprowadzenia szybkich zmian w celu dopasowania geometrii do nowych wymogów. Problem ten postaraliśmy się rozwiązać z zastosowaniem systemu CATIA V6.
Już w środowisku CATIA V5, przy wykorzystaniu modułu Mold Tooling Design, użytkownik miał dostęp do szerokiej bazy elementów standardowych, co znacznie ułatwia i przyspiesza proces projektowania form. W wersji V6 programu ta funkcjonalność jest jeszcze bardziej rozszerzona. Mamy szeroki zakres rodzajów form, płyt, wypychaczy, elementów ustalających, prowadnice suwaków, słupki ustalające. Naszym jednak celem jest przedstawienie procesu tworzenia zautomatyzowanego suwaka, tzn. takiego, który automatycznie dopasuje swoją geometrię po wskazaniu wejściowych elementów referencyjnych oraz poprzez interakcję z użytkownikiem. Proces projektowania podzielimy na kilka części, stopniowo pokazując, jak prawidłowo wykorzystać możliwości systemu. 
Przed rozpoczęciem budowy modelu 3D najlepiej przyjrzeć się istniejącemu już rozwiązaniu i zdefiniować główne zmienne, które będą modyfikowane w wybranych konfiguracjach. Ważną decyzją jest odpowiednia konstrukcja „drzewa”, tak aby wszystkie cechy były przejrzyste oraz łatwe w edycji. Suwak będzie budowany bez wykorzystania modelowania hybrydowego. Kompletna struktura „drzewa” jest przedstawiona na rysunku 1.

struktura_drzewa
Rys. 1

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 4 (67) kwiecień 2013