18 kwietnia 2024


Tokarki CTX 310 i CTX 510 z serii ecoline, produkowane przez FAMOT Pleszew, wykorzystują układy sterowania Heidenhain nowej generacji. Sterowanie CNC PILOT 620 bazuje na całkowicie nowej platformie oprogramowana i sprzętu „NC-KERN”, która daje szerokie możliwości dalszego rozwoju. 


Mariusz Derbich

Konstrukcja hardware’u bazuje na kompaktowej budowie układu sterowania MC 6120D, szybkiej magistrali HSCI, eliminacji twardego dysku (zastosowano karty CFR-CompactFlash) oraz systemie operacyjnym czasu rzeczywistego HEROS (zastąpił on dotychczas używany Windows XP). Zaletą systemu HEROS jest stabilna praca oraz brak możliwości ingerencji oprogramowań szpiegowskich (wirusy), przenoszonych na nośnikach danych, takich jak karty pamięci USB (co mogło mieć miejsce w systemie Windows). Umożliwia on także  jednoczesną kontrolę dwóch wrzecion i sześciu osi obrabiarki oraz płynną i szybką analizę skomplikowanych geometrii.

ctx310eco_nd_bear_tokarki
Widok przestrzeni obróbczej CTX 510 ecoline

W obszarze rozbudowy software’u sterowanie zostało ukierunkowane na uproszczenie obsługi i przyśpieszenie procesu programowania na obrabiarce i poza nią. Bogata konfiguracja CNC Pilot 620 oferuje możliwość programowania według trzech alternatywnych standardów: programowanie warsztatowe smart.Turn, programowanie w trybie szybkiego uczenia Teach-in oraz programowe wg standardu DIN/ISO. Nowa i niespotykana dotychczas w tej klasie obrabiarek aplikacja Teach-in umożliwia prowadzenie procesu programowania w sposób całkowicie graficzny, co w znacznym stopniu ułatwia początkującemu programiście wejście w świat pisania programów. Szeroka gama cykli obróbkowych jest oparta na intuicyjnej bazie parametrów technologicznych, wspomagających operatora na każdym etapie programowania. Jedną z nowości sterowania jest cykl naprawy gwintów, który jest bardzo pomocy przy codziennej pracy w obszarze regeneracji części maszyn. Proces programowania jest sprawdzany przez szybką i precyzyjną symulację obróbki w płaszczyznach 2D i 3D.
W CNC PILOT dostępne są dodatkowe funkcje przyśpieszające proces programowania (takie jak na przykład import plików DXF), które ułatwiają pracę technologów w tworzeniu zaawansowanych geometrycznie detali.

cały artykuł dostępny jest w wydaniu 5 (68) maj 2013