Technologia druku 3D już dawno przestała być czymś tajemniczym i zaczęła być stosowana jako jedna z typowych metod wytwarzania prototypów. Oczywiście, nie tylko ich – produkcja jednostkowa detali, które mogą zostać wytwarzane w ten sposób, jest również coraz bardziej popularna. Wynika to z kilku przyczyn, z czego głównymi są szybkość realizacji danej wizji czy koncepcji, a także brak konieczności przygotowywania całego osprzętu i narzędzi. W sytuacji, kiedy nie występuje opcja produkcji seryjnej, jest to najbardziej opłacalne podejście. Również coraz większe możliwości wynikające z powstawania nowych metod druku 3D, czy stosowania nowocześniejszych materiałów, powodują, że można pokusić się czasem o wydrukowanie czegoś dla siebie.
Bernard Pacula
Może to być np. stojak do smartfona. Niby jest wiele różnych tego typu konstrukcji na rynku, jednak można w ten sposób zrobić unikatowy element, będący nie tylko poręcznym narzędziem ale również praktyczną ozdobą.
W pierwszej kolejności należy albo zamodelować geometrię smartfona, albo najprościej – poszukać modelu 3D w internecie. Nie jest to oczywiście niezbędne, gdyż wystarczy zrobić uproszczoną bryłę, która swoimi gabarytami będzie w przybliżeniu reprezentować telefon (Rys. 1).
Rys. 1
Zastosowanie modelu, dość wiernie przedstawiającego geometrię, ma tę zaletę, że można o wiele łatwiej dopasować konstrukcję pod wybrany telefon. Oczywiście, nie zawsze jest to celem, ale gdy chcemy zrobić stojak pod konkretny model – może to być konieczne. W ten sposób można dopasować odpowiedni kształt podstawy, zapewniając minimalny luz, jaki chcemy zachować (Rys. 2).
cały artykuł dostępny jest w wydaniu 5 (140) maj 2019