24 maja 2024

 

 przewody hydrauliczne

W układach hydraulicznych nie ma elementów bardziej lub mniej ważnych. Przewody i łączniki są tak samo odpowiedzialne za prawidłowe działanie tych układów jak inne ich elementy. Do ich budowy potrzebne są duże umiejętności i wiedza, zarówno teoretyczna, jak i praktyczna rzemieślników – hydraulików, zwłaszcza przy skomplikowanych układach hydraulicznych obrabiarek.

Aleksander Łukomski

Do łączenia poszczególnych elementów układów hydraulicznych używane są kanały wiercone lub odlewane w korpusach i płytach lub przewody rurowe. Najczęściej używanymi przewodami są rury stalowe (do złączek z pierścieniem zacinającym) bez szwu, walcowane lub ciągnione na zimno, precyzyjne, wg PN_EN 10305-1:2005 lub wg DIN – miękko wyżarzanej rury bez szwu z materiału 1.4571 zgodnie z DIN EN ISO 1127, klasa tolerancji D4/T3.

Przy mniejszych średnicach przewodów – do 12 mm, rury wykonuje się także z miedzi lub aluminium, ze względu na łatwość ich gięcia. Rury kalibrowane ciągnione z miękkiej stali dają się równie dobrze wyginać i nie oddziałują chemicznie na olej, jak rury np. miedziane. Dla niezbyt dużych ciśnień – do 40 bar, możliwe jest stosowanie przewodów z poliamidu, chociaż tu problemem może być duży promień gięcia – do 10 średnic zewnętrznych.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu płatnym 5/6 (176/177) Maj/Czerwiec 2022

Jak zakupić