24 czerwca 2024

 

(artykuł reklamowy)

Niestandardowe części na zamówienie

Czy przejście na niestandardowe części może skutkować redukcją kosztów?

Spróbujmy sobie to wyobrazić – przeglądają Państwo nasz poradnik doboru pierścieni z zamiarem znalezienia stosownego pierścienia dla Państwa zastosowań, znajdują Państwo serię produktową, która wygląda obiecująca, a następnie wertują Państwo katalog w poszukiwaniu części standardowej, by w końcu odkryć, że rozmiarówka nie pokrywa się z wymaganymi przez Państwa wymiarami. Czy w tym momencie powinni Państwo przeprojektować całe złożenie by umieścić w nim standardową część, czy raczej spróbować pozyskać niestandardową część na zamówienie?

W idealnych warunkach możliwe jest zbudowanie optymalnych konstrukcji przy użyciu komponentów standardowych. Jednak nie zawsze tak jest, szczególnie jeśli w Państwa zastosowaniu pewne charakterystyki mają znaczenie krytyczne. Podczas gdy części standardowe są łatwo dostępne od ręki, nie zawsze stanowią najlepsze bądź najbardziej ekonomiczne rozwiązanie dla wszystkich zastosowań. Czasem warto poświęcić trochę czasu na sprawdzenie czy lepszym wyborem będzie rozwiązanie standardowe, czy dedykowane.

Podejmując taką decyzję, trzeba uwzględnić bezpośrednie koszty materiałowe w stosunku do całkowitej wartości zakupu. Komponenty standardowe mogą mieć niższą cenę jednostkową, ale pełna analiza procesu produkcyjnego może dać zaskakujące wyniki w kontekście realnej wartości rozwiązania niestandardowego. Poniżej przedstawiamy prawdziwą historię przypadku, w którym zamówienie niestandardowych części początkowo nie wchodziło w rachubę z powodu dużych kosztów początkowych, ale w ostatecznym rozrachunku faktycznie przyniosło oszczędności.

 

Cały artykuł dostępny jest w wydaniu 11/12 (182/183) Listopad/Grudzień 2022

pobierz pdf