W dziedzinie inżynierii strukturalnej i dynamiki konstrukcji, analiza i modelowanie obciążeń dynamicznych mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia zachowania się konstrukcji w warunkach dynamicznych, takich jak wibracje, wstrząsy czy wydarzenia impulsowe. Analiza obciążeń dynamicznych jest niezbędna w projektowaniu bezpiecznych i wytrzymałych konstrukcji, zwłaszcza w przypadku struktur narażonych na silne impulsy oraz wibracje.
Inżynierowie w swojej działalności zawodowej realizują różne prace. Poza projektowaniem, konstruowaniem i szeroko pojętą technologią, ich wiedza i doświadczenie jest nieodzowne w pracach eksperckich, w różnego rodzaju ocenach, ekspertyzach, opiniach technicznych czy orzeczeniach wykonywanych również dla firm i zawodów, które z techniką mają niewiele wspólnego, jak np. prawnicy czy ekonomiści. Jednym z ważniejszych działań inżynierów w tym zakresie jest opracowywanie tzw. due diligence, czyli w uproszczeniu, rzetelnej i wiarygodnej oceny i wyceny przedsiębiorstwa produkcyjnego.
Samochód sportowy, który bez trudu może rozprawić się z wieloma supersamochodami, kosztując przy tym ułamek ich ceny. Do tego możliwy do samodzielnej budowy przez osoby o bardziej niż przeciętnych umiejętnościach mechanicznych. Maszyna, której pierwsze koncepcje rodziły się w 1953 roku, i która ciągle nie chce się zestarzeć. Przeciwnie, jej prosta bryła nadwozia z roku na rok staje się coraz bardziej atrakcyjna. To Lotus 7.
W obróbce skrawaniem stosowanych jest wiele narzędzi, o różnej konstrukcji, do kształtowania niekiedy trudnych w obróbce powierzchni przedmiotów obrabianych. Trudne w wykonaniu są na ogół gwinty, zwłaszcza specjalne. Gwinty wykonuje się za pomocą gwintowników, narzynek, noży tokarskich, poprzez walcowanie specjalnymi głowicami, a także za pomocą frezów. Zwłaszcza frezy, które używane są do nacinania gwintów większych wymiarów, zasługują na specjalną uwagę.
Po niewątpliwym, międzynarodowym sukcesie samochodu Praga Bohema, który opisywaliśmy w grudniowym wydaniu naszego czasopisma, nasi sąsiedzi zza południowej granicy przygotowali kolejną motoryzacyjną sensację. Nowy motocykl z oznaczeniem ZS 800 stanowi powrót do przedwojennych tradycji motocyklowych marki Praga i nawiązuje do słynnego modelu BD 500.
Specjalistyczny portal inżynierski dla osób zaangażowanych w tworzenie produktów – maszyn, urządzeń, mechanizmów, podzespołów, części, elementów itd. – od koncepcji do ostatecznego wykonania.