28 maja 2024

 

(artykuł reklamowy)

ewolucja w projektowaniu systemów chłodzenia średniotemperaturowe pompy ciepła

dr inż. Mariusz Ambroziak

O metodach uzyskiwania dobrych rezultatów

W ostatnich latach przemysłowe systemy chłodzenia projektowano głównie z myślą o ich energooszczędności. Odbywało się to poprzez zastosowanie chłodni wentylatorowych zbudowanych z użebrowanego aluminiowo-miedzianego  wymiennika, chłodzonego powietrzem poruszanym przez wentylatory. Pierwszym zastosowaniem takich „freecoolerów” było automatyczne zastąpienie w sezonie zimowym chłodni sprężarkowych (chillerów) chłodzących dany proces przemysłowy. Drugim zastosowaniem chłodni wykorzystujących siły przyrody było chłodzenie oleju w maszynach z napędem hydraulicznym poprzez wydzielenie osobnego obiegu chłodniczego. W tej aplikacji dodatkowo chłodnia
była wyposażana w system zraszania wymiennika, który zwiększał jej skuteczność w upalne letnie dni. Oba te rozwiązania były i są poprawne, ponieważ zużywają małą ilość energii elektrycznej, ale niestety w sezonie zimowym ciepło z nich nie jest magazynowane i ma zbyt niską temperaturę aby móc skutecznie grzać.

W obecnych czasach kryzysu energetycznego zmieniło się podejście do systemów chłodzenia. Teraz oprócz energooszczędności głównym priorytetem stał się odzysk ciepła, którym można by skutecznie nagrzewać biura, hale  produkcyjne czy magazyny. Najlepszymi urządzeniami do tego celu są sprężarkowe pompy ciepła, które z 1 kWh pobranejenergii elektrycznej potrafią wyprodukować do 3..6 kWh energii cieplnej o temperaturze 50..60 °C.

Pozytywnym skutkiem „ubocznym” pomp ciepła jest chłodzenie, to jest pobieranie energii z dolnego źródła ciepła. Zatem wykorzystanie pomp ciepła pozwala zapewnić jednocześnie grzanie i chłodzeniew zakładzie produkcyjnym – co  jest obecnie bardzo pożądane. Efektywność systemów chłodzenia można dodatkowozwiększyć poprzez zasilanie ich panelami fotowoltaicznymi lub poprzez stosowanie buforów ciepła/zimna.

Reasumując, zastosowanie pomp ciepła i zmniejszenie kosztów ogrzewania zakładu produkcyjnego pozwala na zwiększenie jego konkurencyjności, a zatem na ekonomiczne korzyści.

Firma Wadim Plast od ponad 20 lat wykonuje profesjonalne układy chłodzenia, nie tylko w szeroko rozumianym przemyśle przetwórstwa tworzyw. Instalujemy również układy chłodzenia w branży spożywczej, chemicznej, drukarskiej i innych. Wykonujemy nowe instalacje i modernizujemy stare. Przeprowadzamy audyty energetyczne, na podstawie których wybierany jest optymalny wariant układu chłodzenia czy grzania. Jest to nasza metoda na uzyskiwanie dobrych rezultatów.

Zapraszamy do współpracy:
+48 22 723 38 12
+48 609 097 600
www.wadim.com.pl